🍷 Cheers to Savings! 🍷
Enjoy 10% OFF sitewide on all wines, from everyday favorites to special finds – but hurry, this offer ends at Midnight, Jan 27th, 2025!
Exclusions apply: Fine & Rare Wines, Gift Sets, Current Case Collections, Selected Gift Packs, and Spirits.
Stock up while you can! 🥂
2019 Château Mayne-Vieil, Fronsac
Regular price £16.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Fronsac is a great value alternative to Saint-Émilion, but with a distinct character of its own.
Tasting Notes
Nose
A ripe and pure nose, offering creamy red and black fruit with some dark roast coffee.
Palate
Tannins are firm, and the palate is concentrated and already well-knit, if still a little youthful. Packed with intense black, mulberry-flavoured fruit, coffee and a twist of toast from the barrel, the ripeness makes this very drinkable now and it will continue to develop more complexity over the next 5 years.

Producer
History, family, and wine go hand in hand in Bordeaux and Château Mayne-Vieil's history can be traced back across three influential families to the 1500s. Descended from the original owners, the Equerry de Paty, Lord of Mayne-Vieil, built the large cellars in the 17th century. Libournais vintners, the Fontemoings, established a new Fronsac vineyard to rival Saint-Emilion, while the Sèze family, owners for the last 100 years, restored and expanded the estate after World War I. The Merlot vines of their Fronsac vineyard can be seen from the house in its entirety as it rolls across the beautiful hill overlooking the Dordogne River. The single-block vineyard covers 47 hectares (32 of which are in the Fronsac AOC) and is planted with 70% Merlot and 30% Cabernet Franc.
Production
The vineyard is planted on fairly steep slopes of clay and silt soil. The 35-year-old Merlot vines are trained low and planted close together. Permanent grass cover and green harvesting keep yields low. 85% of the wine is matured in concrete vats and 15% in barrel for at least three years.
Sustainability
Château Mayne-Vieil uses permanent grass cover between the rows of vines to reduce the need for herbicide sprays and also to reduce the compaction of the soil as fewer passes by tractor are required. The increased competition for water and nutrients also reduces the vigour of the vines, thus reducing the need for green harvesting, reducing yields and increasing the concentration of the grapes. The château achieved HVE 3 accreditation at the end of 2022. This certification recognises a high level of commitment to protecting and enriching the environment with a focus on biodiversity conservation, plant protection strategy, management of fertiliser use and management of water.
Specifications
| Year | 2019 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Merlot |
| Country | Bordeaux France |
| Alcohol content |
14.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.8 units |
| Type | Red Wine |
| Cellaring Potential | Up to 5 years |
| Features | Contains Sulphites |
| Food Matches |
Roasted or grilled red meats and mature cheeses.
|
| Origin | Bordeaux |
|
Appellation
|
Fronsac |
2020 Classique Sauternes Ginestet (500ml)
Regular price £18.39 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%The classic dessert wine - elegant, fresh and very moreish.
Tasting Notes
A classic botrytis nose; rich in honey and sweet floral tones with hints of citrus marmalade. The palate is rich and smooth with similar sweet floral and honeyed apricot flavours but with a faintly citrus note in the finish which makes it very moreish.

Production
Grapes are sourced from vineyards within the Graves district of Bordeaux. Botrytis (noble rot) is allowed to affect the grapes, concentrating their sweetness and flavour. The grapes are hand-picked late in the vintage and, on average, it takes 3 passes through the vineyard to ensure that the maximum quantity of grapes has been beneficially affected by botrytis. The grapes are treated very carefully during pressing so as not to damage them and to maintain their delicate characteristics.
Producer
For over a decade Boutinot has been in partnership with leading Bordeaux négociant Ginestet, to offer high-quality wines from a selection of châteaux in key appellations as well as consistently fine, benchmark Bordeaux wines.
Sustainability
As both a négociant and a producer of its own wines, Maison Ginestet has long been convinced of the need to work the land in a viable manner and it places substantial emphasis on partnerships with sustainable agriculture-accredited winegrowing estates. Some growers are fully organic, and Ginestet is certified to bottle wines made from organically grown grapes.
In 2006, Maison Ginestet set up an international wine school at its Carignan-de-Bordeaux site. Through the Ginestet Wine Academy, Maison Ginestet shares with its commercial partners the expertise it has gained over more than a century of producing and marketing Bordeaux wines.
Awards
- Silver at the 2017 International Wine Challenge - 2016 Vintage
Specifications
| Year | 2020 |
| Bottle Size | 500ml |
| Cultivar | 75% Semillon, 20% Sauvignon, 5% Muscadelle |
| Country | France |
|
Alcohol content
|
13.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.8 units |
| Type | Dessert Wine |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Dietary Information | Vegetarian, Vegan, Sustainable farming |
| Food Matches |
The ultimate dessert wine - serve chilled with a host of fruit or cream based desserts. Try also with blue cheeses such as Roquefort or Stilton. Or serve it as the French also do, as an apéritif, or with pâté based canapes.
|
| Origin |
Bordeaux, France
|
Lurton Chateau Bonnet Reserve Merlot Cabernet Sauvignon
Regular price £17.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%
Thanks to expressive fruit – but without excessive concentration – Château Bonnet's red wine is unquestionably charming. In fact, it is a benchmark in Bordeaux. The wine is best enjoyed on the young side, although the quality tannin ensures good ageing for several year. With its fresh red cherry notes, this wine makes a great pairing for grilled meats and cheese platters.
Tasting Notes
Colour
Deep ruby-red color scattered with purple highlights.
Nose
The nose is very attractive and fruity, revealing a delicious array of fresh fruit notes (cherry), underpinned by subtle hints of spice.
Palate
This beautiful Bonnet starts out straightforward on the palate, becoming very round, delicious and sweet. Fresh red fruit aromas (cherry) follow through to the palate.

Production
Grapes come from clay-limestone hilltop vineyards of Grézillac in the Entre-deux-Mers. Aged 12 months in 20% new oak barrels.
Rating
- 91 points from Decanter Magazine
Specifications
| Year | 2018 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 60% Merlot, 40% Cabernet Sauvignon |
| Country | France |
|
Alcohol content
|
14% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.9 units |
| Type | Red Blend |
| Allergen Information | Contains Sulphites |
| Food Matches |
Nuanced and developed wines go well with rustic meat dishes. You can also pair them with cheese or enjoy them on their own. Try with reindeer steak, entrecôte or hard, aged cheeses, such as Gouda, Parmesan or Manchego. |
| Origin | Grézillac in the Entre-deux-Mers |
| Appellation |
Bordeaux
|
2022 Ginestet Classique Lussac-Saint-Émilion
Regular price £16.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Good value satellite Saint-Émilion.
Tasting Notes
A very classy Claret nose leads on to a ripe, flavoursome Merlot palate, smooth with a pleasingly long finish for such a good value wine.

Producer
For over a decade Boutinot has been in partnership with leading Bordeaux négociant Ginestet, to offer high quality wines from a selection of châteaux in key appellations as well as consistently fine, benchmark Bordeaux wines.
Production
Lussac is a village to the North West of Saint-Émilion, granted appellation status in 1936. Predominately Merlot vines averaging 25 years of age grown on gravelly/clay soil. Grapes are carefully harvested before being destemmed and crushed and transfered to temperature controlled stainless steel tanks. Fermentation last around 10-15 days, with 7 days maceration.
Sustainability
As both a négociant and a producer of its own wines, Maison Ginestet has long been convinced of the need to work the land in a viable manner and it places substantial emphasis on partnerships with sustainable agriculture-accredited winegrowing estates. Some growers are fully organic, and Ginestet is certified to bottle wines made from organically grown grapes.
In 2006, Maison Ginestet set up an international wine school at its Carignan-de-Bordeaux site. Through the Ginestet Wine Academy, Maison Ginestet shares with its commercial partners the expertise it has gained over more than a century of producing and marketing Bordeaux wines.
Specifications
| Year | 2022 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Merlot 80%, Cabernet Sauvignon 25%, Cabernet Franc 5% |
| Country | Bordeaux France |
| Alcohol content |
14% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.5 units |
| Type | Red Blend |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Features | Contains Sulphites |
| Food Matches |
Fantastic with a classic Sunday roast and also good with lamb dishes.
|
| Origin | Montagne de Saint Émilion |
|
Appellation
|
Saint-Emillion Grand Cru |