🍷 Cheers to Savings! 🍷
Enjoy 10% OFF sitewide on all wines, from everyday favorites to special finds – but hurry, this offer ends at Midnight, Jan 27th, 2025!
Exclusions apply: Fine & Rare Wines, Gift Sets, Current Case Collections, Selected Gift Packs, and Spirits.
Stock up while you can! 🥂
Fresita Original Sparkling Wine with Strawberries (8% Alc)
Regular price £9.95 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Tasting Notes
The unique combination of the best sparkling wine with carefully selected strawberries, created through the Charmat method to deliver a natural, balanced and elegant taste.
Originating from Chile, Fresita features a distinct combination of the highest standard of sparkling wine and carefully chosen strawberries. Created using the Charmat method of winemaking, it delivers a balanced, elegant, refreshing, and natural taste, aroma, and flavour.
The term “Fresita” is of Spanish origin and means “strawberry.” Initially, when the fruit got discovered in Patagonia of Chile, people knew of its white variants. Later, Amédée-François Frézier presented them to the world in 1714. Eventually, the strawberries of red colour evolved, and now, very few knew that the white ones also existed. In recent times, however, both the Chilean strawberries get celebrated for their delicious fragrance, sweet taste, and size.
Creation
The creation of Fresita in 1992 was due to the motivation to deliver a unique beverage that appeals to people’s desire for a genuine experience. The wine has a blend combination of Sauvignon Blanc, Chardonnay, and Moscatel.
Each varietal gets fermented in separate chambers to create their unique still wines first. Then, they get blended, followed by a second fermentation process. This dual treatment helps attain an exceedingly dry base for the sparkling wine of Fresita.
At the final stage of the winemaking, freshly picked and intensely flavoured strawberries of the Patagonian variety get added to the product. It results in the deep, fruity, luscious, and smooth salmon pink colour of Fresita with strawberry pulp suspended or floating in it.
Fresita contains persistent bubbles and solely 8% alcohol, making it a drink that people with low alcoholic tolerance can enjoy. It offers a beverage that is full of the sweetness of strawberry with the appropriate amount of intensity. The sparkling wine provides a refreshing feel, especially when served and drunk chilled.
Comes in a handy picnic single-serve size too! Click HERE
Specifications
| Year | N/V |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar |
Blend of Muscat, Sauvignon Blanc and Alicante Bouschet |
| Country | Chile |
| Alcohol Content | 8% alc vol |
| Units of alcohol per bottle | 6 units |
| Type | Sparkling Wine / Fizz |
| Residual Sugar | 62g/l |
| Cellaring Potential | For immediate enjoyment |
| Food Matches |
Fresita goes well with snacks and desserts or simply by itself. Serve at between 4-6°C. |
| Origin |
Blend from different Chilean wine regions |
2024 Stella Bella Muscat (375ml)
Regular price £13.69 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Tasting Notes
The wine has an immensely appealing bouquet of rosewater and Turkish Delight, intertwined with orange blossom and musk. The spritzy palate is brightly fruity, displaying fresh strawberry and Turkish Delight flavours, combining zesty fresh acidity with around 80g/l of residual sugar to deliver a supple, fresh and delicate finish.

Producer
This boutique winery in the heart of Margaret River creates idiosyncratic named ranges like Suckfizzle in a low interventionist and organic way keeping their approach as simple as possible to allow their cherished vineyards to show their quality.
It is not merely in the names where these wines are memorable, as once you have tasted them you will see why Luke Jolliffe, the winemaker, continues to receive recognition and awards from around the world for wines that have that wonderful Margaret River restraint and elegance, but are bound together with a fruit purity that makes them delectable.
Production
The Muscat grapes are hand picked then cooled before crushing in the press and remain on their skins for around 6 hours to extract colour and flavour. After pressing, the juice is settled bright, and then fermented at approximately 12 degrees c with an aromatic yeast strain. When the desired alcohol level is reached, the fermentation is stopped by rapid cooling in order to maintain the natural grape sugars and the carbon dioxide gas evolved during the fermentation process. Bottling occurs in May of the vintage year, in time for a spring release.
Specifications
| Year | 2024 |
| Bottle Size | 375ml |
| Cultivar | 100% Muscat Rose à Petits Grains |
| Country | Australia |
|
Alcohol content
|
7% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 2.6 units |
| Type | Sweet Wine |
| Cellaring Potential | For immediate enjoyment |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Dietary Information | Vegetarian, Vegan, Organic |
| Food Matches |
Indulge in a silky panna cotta adorned with a vibrant raspberry jelly or savor the rich flavors of creamy blue cheese paired with sweet, dried muscatels.
|
| Origin | Margaret River |
2024 If You Know You Know Orange Wine
Regular price £16.49 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%If You Know You Know.........what more is there to say! Other than fill your glass and taste this delicious intense and complex orange wine!
Tasting Notes
Pale orange in color, this drink boasts vibrant aromas of bitter orange, dried flowers, and a hint of nuttiness. It’s fresh and well-balanced, featuring bright acidity on the palate. The finish is long, intricate, and deeply aromatic, leaving a lasting impression.

Production
The grapes were machine-harvested at night to minimize oxidation, then transferred directly into concrete tanks, following a red wine vinification approach. A cold pre-fermentation maceration at 4°C lasted one week, with daily pump-overs to enhance extraction. Alcoholic fermentation began at 18°C, followed by five days of maceration with continued daily pump-overs. After pressing, the press juice was blended with the free-run juice to complete fermentation. The wine was then aged on fine lees until bottling, adding texture and complexity.
Specifications
| Year | 2024 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Blend of Muscat, Grenache Blanc & Viognier |
| Country | France |
|
|
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9 units |
| Type | Orange Wine |
| Features | Vegetarian, Vegan, Organic |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Food Matches | Perfect with Mediterranean/middle eastern cuisine, seafood, cheese and also Tapas & small plates |
| Languedoc | |
| Appellation |
Vin de France |
2023 Château Ka Source Blanche, Bekaa Valley, Lebanon
Regular price £22.59 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Château Ka is the only winery in Lebanon to produce wine entirely from its own vineyards. Akram creates both rich, concentrated reds and beautifully fresh, fruity and crisp whites that rank among the finest in the country.
Tasting Notes
This unusual blend of grape varieties creates this exceptionally satisfying wine. Floral and citrusy with great depth of character.

Production
The vineyard is located at 1000m above sea level at the Eastern end of the Bekaa valley. There is very little annual rainfall so drip irrigation is used as necessary. The vineyard was planted in 2006/2010 with all harvesting done by hand in the cool of the morning into 20KG boxes. Upon reception grapes are destemmed and crushed, then pressed in a pneumatic press. Fermentation is carried out at 18 degrees. The wine is then stored on lees in stainless steel vats. Filtered and bottled.
Producer
Behind Château Ka is an extraordinary story of determination and resolve.
Akram Kassatly built his winery in the Bekaa Valley in 1973, but shortly after the first wines were made, Lebanon was engulfed by war. The winery was subsequently forced to close and Akram turned his attention to other businesses, but in 2005 he resolved to try again. Today, Château Ka is the only winery in Lebanon to produce wine entirely from its own vineyards. Akram creates both rich, concentrated reds and beautifully fresh, fruity and crisp whites that rank among the finest in the country.
Specifications
| Year | 2023 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Sauvignon Blanc 35%, Muscat 27%, Chardonnay 23% |
| Country | Lebanon |
| Alcohol content | 12.5% alcohol |
| Units of Alcohol per Bottle | 9.4 units |
| Type | White Wine |
| Features | Vegetarian & Vegan |
| Dietary Information | Contains Sulphites |
| Food Matches | Delicious with Antipasti and seafood. |
| Appellation | Bekaa Valley |
2023 Pierre et Papa, White
Regular price £10.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Inspired by the fanciful tales of Pierre Renard and his father, .......
Tasting Notes
The 2023 is a blend of Muscat, Vermentino, Marsanne & Sauvignon Blanc. Light yellowcolour with some green reflections. The nose has young citrus fruit notes, and fresh white flowers. Dry with lovely freshness to it, the lemon citrus notes open out with fresh mint sensations and beautiful acidity on the finish.

Production
From approximately 20 year old vines from vines planted at around 4,000 vines per ha on selected plots on clay and limestone soils in the area of Comté Tolosan around Toulouse in Gascony. This area benefits hugely from the influence of the Atlantic, giving freshness and acidity and making it perfect for white wine production.
The grapes are picked at night and undergo a six hours skin-contact extracting as much of as possible of the precious components. After a gentle pressing, the fermentation is carried out at cold temperature enhancing the subtle fruit flavors. Finally, a three months ageing on its fine lees.
Producer
Pierre et Papa is a compact range of high quality whites, reds and rosés made from grapes sourced throughout Southern France. With packaging influenced by old advertising ephemera, Pierre et Papa's nostalgic feel is very much in tune with the desire to seek out honest value.
Specifications
| Year | 2023 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Muscat, Vermentino, Marsanne & Sauvignon Blanc |
| Country | France |
|
|
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.37 units |
| Type | White Wine Blend |
| Cellaring Potential | For immediate enjoyment |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Food Matches | Just simply delicious on its own as an apéritif, withseafood, BBQ or salads. |
| Dietary Information | Vegan & Vegetarian Approved |
| Origin | Pays D'oc |
| Appellation | Pays D'oc |