🍷 Cheers to Savings! 🍷
Enjoy 10% OFF sitewide on all wines, from everyday favorites to special finds – but hurry, this offer ends at Midnight, Jan 27th, 2025!
Exclusions apply: Fine & Rare Wines, Gift Sets, Current Case Collections, Selected Gift Packs, and Spirits.
Stock up while you can! 🥂
2025 Adobe Reserva Organic Rosé
Regular price £11.79 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Chile does Provence minus the £££'s!
Refreshing and delicious predominantly from Emiliana's organic vineyards in Colchagua and Cachoploal valleys.
Tasting Notes
A lovely pale and delicate rosé.
Colour
Pale almost Provencal-pink in colour.
Nose
Gentle strawberry and red cherry aromas.
Palate
The palate is medium in weight with fresh summer fruits and a silky yet refreshing finish. Delicate and easy to drink.

Production
The Rapel Valley lies with the Pacific Ocean to the west, the Andes Mountains to the east, and the province of Curicó to the south. This area is particularly well suited for growing Carmenère, Syrah, and Cabernet Sauvignon. This is a transversal valley of Chile’s central zone with unique climatic conditions, including four clearly defined seasons and a unique blend of maritime breezes and Andean winds. The hand-picked grapes were transported to the winery and selected from a conveyor belt to ensure maximum quality. Vinification took place in stainless steel tanks for 3 months with selected yeasts. The finished wine was fined using bentonite and cold stabilized to prevent the formation of tartrate crystals and 1 and 0.45 micron cartridge filters were used at the time of bottling.
Producers
Voted by Wines of Chile as "Winery of the Year 2016", Emiliana is one of Chile's most exciting producers and pioneers in organic and biodynamic winemaking. Since 1998, this Chilean winery has been producing award-winning wines from almost 1,000 hectares of vineyards in prime sites including Casablanca, Maipo, Cachapoal, Colchagua and Bio Bio.
Its spectacular biodynamic vineyard and winery at Los Robles is a model that attracts visiting viticulturalists and winemakers from across the world. Emiliana's innovative and natural-leaning wines are made with great care and attention and the results are inspiring.
Sustainability
Emiliana began its conversion to organic production in 1998, and today 100% of its properties are organically managed. It is the world’s largest organic winery. It holds organic certifications in accordance with the standards of the United States, Canada (NOP), Brazil, Chile, Japan, South Korea, China, and Europe. In 2006, Emiliana was the first winery in Latin America to produce a wine with biodynamic certification. Since then, the use of biodynamic practices at its farms and cellars has been accredited and today 100% of its properties are certified. Emiliana received its Fairtrade and Fair For Life certifications in 2011 and 2017, and has been selling fair trade wines since 2012.
Emiliana was a pioneer in the implementation of the Wine of Chile Sustainability Code certification in 2012. This standard was developed for the Chilean wine sector to support the implementation of sustainable practices at a national level, as well as social and environmental responsibility at Emiliana.
Emiliana is certified to use the Vegan Society trademark, which attests that its wines are produced without any animal-derived products.
Emiliana also produces an annual sustainability report.
Specifications
| Year | 2024 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 40% Syrah, 40% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot |
| Country | Chile |
|
Alcohol content
|
12% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9 units |
| Type | Rosè |
| Cellaring Potential | For immediate enjoyment |
| Features | Vegetarian, Vegan, Organic, Biodynamic, Sustainable |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Food Matches | Ideal as an aperitif or with sushi, creamy cheeses, and ethnic foods, among others. |
| Origin | Rapel Valley |
| Appellation | D.O. Valle Del Rapel |
2019 Enira, Bessa Valley, Bulgaria
Regular price £19.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%Where Mountain Meets Vine – A Bold Balkan Beauty!
Tasting Notes
The wine has an attractive, dark garnet colour. Intense aromas reveal a magnificent bouquet consist of plum, red cherry, forest fruits, milk chocolate and vanilla. The palate is dense, round with a distinctive silkiness indicating the perfect balance between ripe fruit and oak tannins. Superb softness and long-lasting end completed this remarkable wine.

Production
The grapes are hand-picked, then carefully selected on sorting tables. Cold maceration of whole berries is performed from 5 to 8 days at 16C. Alcohol fermentation with addition of selected yeast strains is controlled at 26-28C during 8-10 days, in order to reach 3-4 g/l residual sugar, followed by maceration from 5 to 8 days in concrete thermoregulated tanks. Malolactic fermentation continues in tanks, then ageing for about 12 months in oak barrels.
Producer
Count Stephan von Neipperg, owner of several famous Bordeaux properties including Châteaux Canon La Gaffelière and La Mondotte, deliberately sought out Bulgaria’s Bessa Valley, where the wonderful clay-limestone soils displayed the potential to make great wines.
In the shadow of the dramatic Rhodope Mountains, these soils provide the structure, strength and minerality that enable Stephan to create wonderful wines, full of power and elegance.
Bessa Valley is located on the hills between the Rhodope Mountains and Maritsa River. The climate is continental – hot summer and cold winter. The terroir is influenced by the river and the mountain. Rainfalls are at usual level. The soil in the Valley is loamy and clay-stony, mixed with limestone. The limestone rock is half a meter under the soil layer. 140 Hectares of vines are planted with Merlot, Syrah, Petit Verdot and Cabernet Sauvignon.
Specifications
| Year | 2019 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 42% Merlot, 36% Syrah, 12% Petit Verdot |
| Country | Bulgaria |
| Alcohol content | 14.5% alcohol |
| Units of Alcohol per Bottle | 10.9 units |
| Type | Red Wine |
| Features | Vegetarian & Vegan |
| Dietary Information | Contains Sulphites |
| Food Matches | A sumptuous accompaniment to dark meats like roast beef or game. |
| Appellation | Bessa Valley |
2024 Ventisquero Explorador Merlot
Regular price £9.99 Save Liquid error (snippets/product-template line 117): Computation results in '-Infinity'%"Ventisquero Explorador - the adventure begins- pays homage to the Exploradores
glacier (or "Ventisquero" in spanish) in Southern Chile and all the adventurers who begin
the tour of our wines."
Tasting Notes
It offers a vibrant, youthful aroma of plum, cherry, and cassis with a touch of spice. The palate is smooth and well-balanced, with silky tannins that beautifully blend the fruit and oak.

Vinification
The selected clusters were transported to the winery, where they underwent a
low-temperature pre-fermentative maceration o bring out the maximum colour and
aromas. Then the must was fermented in stainless steel tanks at a controlled
temperature of between 24°C and 26°C.
Producer
Ventisquero has the only wines in the world from the Atacama desert, making wines
further north than any other winery in Chile. Ventisquero makes wines in all other
cardinal points, the west, east and south making them a winery of diversity and
distinction. They are family owned, with 100% estate vineyards and one of the founding
wineries to push the sustainability movement in Chile. With award winning Chief
winemaker Felipe Tosso at the helm and world recognised winemaker John Duval, they
continue to take Ventisquero ‘a step beyond’.
Alan's Personal Tasting Note
Specifications
| Year | 2024 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 85% Merlot, 15% Syrah |
| Country | Chile |
|
Alcohol content
|
13% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.75 units |
| Type | Red Wine |
| Aging Potential | This wine can be enjoyed now, but it has the potential to be aged for at least 15 years. |
| Allergen Information | Contains sulphites, vegan. vegetarian. |
| Food Matches |
Best served at between 16°C and 18°C. This wine pairs well with semi-mature cheese,
white meat and pasta dishes |
| Origin |
La Roblería Vineyard, Colchagua Valley |