The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
NV La Musa Nero Di Troia Puglia IGT
Regular price £10.59 Sale price £8.59 Save 19%
Tasting Notes
Colour
Ruby red with a good intensity verging on garnet during the ageing
Nose
Elegant, vinous and intense
Palate
Fruity, full-bodied, harmonious and round.
Specifications
| Year | NV |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar |
Nero di Troia |
| Country | Italy |
| Alcohol content | 13% |
|
|
9.8 units |
| Type | Red Wine |
| Food Matches |
It is an ideal wine with main courses and roasted red meats |
| Cellaring Potential | For immediate enjoyment |
| Features | Organic |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Appellation | Puglia IGT |
| Origin |
Puglia |
2023 Patriarche Sauvignon Blanc
Regular price £11.99 Sale price £9.99 Save 17%A crisp, expressive example of Sauvignon Blanc from Languedoc
Tasting Notes
It presents tropical and citrus aromas, such as passionfruit, grapefruit, and ripe melon complemented refreshing backbone of natural acidity and a well-balanced finish.

Production
100% Sauvignon Blanc from Pays d’Oc, harvested on marly soils and gravelly clay, offering full, ample flavors and aromatic freshness. Exclusively matured in stainless steel tanks to preserve the freshness and character of the fruit. This wine holds the HVE certification, which signifies that biodiversity elements are extensively present on the farm and that farming practices minimize environmental impact.
Producer
The harvest comes from the town of Lugny, situated on a 105-hectare plateau composed of clay-limestone soil. This area faces south-southeast, optimal sun exposure. The vines, averaging over 40 years in age, are predominantly Chardonnay, specifically the « muscatés » variety, which imparts a distinctive character to the wine.
Specifications
| Year | 2013 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Sauvignon Blanc |
| Country | France |
| Alcohol content |
|
| Units of Alcohol per Bottle | 8.6 units |
| Type | White Wine |
| Allergen Information | Contains sulphites & no other allergens |
| Serving Suggestion | Serve between 8°C and 10°C |
| Food Matches |
Aperitif, with cold starters or light chicken dishes. |
| Features | Vegan & Vegetarian approved |
| Appellation | Languedoc-Roussillon |
| Origin | Burgundy |
Mini Dr Squid Ink Gin (1 x 3cl)
Regular price £10.00 Sale price £8.50 Save 15%Perfect for a cracker or even as a non-traditional Christmas Tree decoration! (empty of course ;))
Tasting Notes
Made with real squid ink from a secret recipe created in Penzance Cornwall. This unique addition is served from a copper flask engraved with the scenery, wildlife, folklore, and history that surrounds them.
Dr Squid pours black and turns pink to create the perfect G&T!
Specifications
| Bottle Size | 1 x 3cl |
| Country | Cornwall |
| Alcohol content | 40% ABV |
| Units of Alcohol per single serving 25ml | 1 unit per serving |
| Type | Spirit - Gin |