The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
2019 Michael Opitz Buddy Talk White
Regular price £17.99 Sale price £14.99 Save 17%No Tricks, Just Wine
Buddy Talk White is a wine for every occasion. Unobtrusive, adaptable and flattering. Organic.
Tasting Notes
The quintessence of the Seewinkel region. Combines the typical white grape varieties of the region in one harmonious, fruity, charming cuvée. A companion for hot summer days, which also gives pleasure in the winter. Simply casual.
Buddy Talk is made from a unique combination of Muskat Ottonel, Muskateller and Sauvignon Blanc grapes. It is made with minimal intervention and is the quintessence of the Seewinkel region, combining the typical white grape varieties of the region in one harmonious, fruity, charming cuvée. Tart, crisp and nice citrus and tropical fruit.
Producer
Modest Michael Opitz feels passionately about sustainability and quality and so decided to take the small family winery into being organic and as natural as possible on every level. All the wines are defined by their environment. The Neusiedlersee or Seewinkel is a saltwater lake that, in this flat, warm part of Austria, brings tempering breezes, freshness and protection from disease. The wines as a result are tremendously pure, fresh, fragrant and yet salty.
Alan's Personal Tasting Notes
Specifications
| Year | 2019 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 50% Muskat Ottonel 35% Gelber Muskateller 15% Sauvignon Blanc |
| Country | Austria |
|
Alcohol content
|
12% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9 units |
| Type | White Blend |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Allergen Information | Contains Sulphites |
| Dietary Information |
Certified Organic, Vegan and Vegetarian approved, Biodynamic
|
| Food Matches | As an aperitif with baked cod and a potato salad or simply on its own! |
| Origin | Burgenland |
2022 Rivera Castel del Monte Bombino Bianco DOC Marese
Regular price £13.79 Sale price £12.49 Save 9%
100% Bonbino Bianco grown in Adria in Castel del Monte, the wine is delicious, aromatic and refreshing.
The advanced degree of ripeness of the grapes is balanced by the good acidity typical of this variety, resulting in a wine with intense and complex aromas and excellent drinkability and freshness.
Tasting Notes
Colour
Pale straw yellow colour
Nose
On the nose emerge hints of white flowers such as jasmine, and fruity white peach and green apple
Palate
On the palate it is full, fresh and fruity, well balanced by a pleasant acidic note.

Producer
Marese Rivera is produced from native Bombino bianco grapes in the territories included in the Castel del Monte Docg recognized in 2011, to seal the great quality of the wines that are produced there. The grapes are harvested at the end of September with an advanced degree of ripeness, in order to balance their natural acidity and express the varietal character to the maximum. The aromas are fresh and fruity with notes of rennet apple and the same sensations are found on the palate where the acidic note makes the sip very pleasant.
Specifications
| Year | 2022 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Bombino Bianca (aka Trebbiano) |
| Country | Italy |
|
Alcohol content
|
12.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.4 units |
| Type | White Wine |
| Cellaring Potential | 2-3 years |
| Food Pairings |
Well expressed in combination with appetizers and fish-based dishes.
|
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin |
Puglia
|
| Appellation | Castel del Monte DOCG |
2021 Logan Apple Tree Flat Shiraz
Regular price £12.99 Sale price £10.99 Save 15%Once upon a time, in a little town called Apple Tree Flat, a humble winemaker created quality, true varietal wines that were affordable enough to enjoy every day.
Luckily, this story is true.
The beauty of these wines can be found inside the bottle and out. The labels feature hand-drawn illustrations depicting the people, places and experiences of our winemaker’s home and winery. Whilst inside the bottle you'll find fruit driven wines with excellent regional expression that represent astounding value for mone
Despite such humble beginnings, Apple Tree Flat wines make big waves in Australia and around the world.
Tasting Notes
The lovely 2021 Apple Tree Flat Shiraz has inviting aromas of raspberry, bayleaf and a slight floral lift, before a warm welcome to the palette of red berries, clove, smooth peppers and soft tannins.

Winemaking
After crushing the grapes were fermented in stainless steel. The cap was pumped over twice a day during the 7- day fermentation period, then 100% matured in stainless steel. The wine was filtered before bottling.
Vintage
The Shiraz grapes for this dry red were harvested at 12.63° Baumé on the 29th March 2021. The 2021 growing season was a tough one in the NSW Central Ranges, although overall quality was high. Yields in the Orange region were pitifully low, about 10-15% of an average year, due to a hangover from the 2018-2020 drought, snow in November and some large rain events late in the growing season which required us to remove any mould or fungus affected grapes.
Yields in Mudgee were healthier but still a little down on average. Temperatures were cooler than average leading to slow, steady ripening, however the sunshine throughout produced clearly varietal wines, generally with lower alcohol levels.
Specifications
| Year | 2021 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Shiraz |
| Country | Australia |
| Alcohol content | 13% |
|
Units of Alcohol per Bottle
|
9.75 units |
| Type | Red Wine |
| Features | Sustainably Farmed |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin | Australia |