The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
2022 Tiki Single Vineyard Pinot Gris, North Canterbury
Regular price £17.99 Sale price £14.99 Save 17%Colour
A delicate, pale gold with hints of pink from the variety's skin colour.
Nose
A delightfully ripe and fragrant wine showing stonefruit, pear and floral aromas.
Palate
Finishing long and comforting, this wine combines complex fruit flavours with a balance of acidity.

Vintage
The 2022 Vintage in Waipara, North Canterbury was notable for the changeable weather, as was the case throughout several of the wine regions around New Zealand. On par with previous years, we did see a higher than average number of small rain events towards the end of the growing season. Our Pinot Gris this year is rich in the traditional flavours this Tiki Single Vineyard wine has become known for.T
Winemaking
The fruit was harvested at maximum flavour as determined by frequent tasting in the vineyard. It was then very gently pressed to avoid harsh phenolic extraction and the juice allowed to cold settle. The clear juice was fermented at low temperatures using yeasts renowned for their ability to enhance Pinot Gris aromas and to add complexity by the addition of fermentation esters. A small amount of residual sugar was left in the wine to complement the palate weight and structure.
Awards
"Offering terrific fruit purity and fragrance, the bouquet shows honeydew melon, Nashi pear, lemon peel and white floral aromas. The palate displays excellent weight and youthful fruit intensity, beautifully complemented by rounded texture and vibrant acidity." 5 Stars Sam Kim, Wine Orbit, Jun 2022
- 16.5/20 - Jancis Robinson
- 92 POINTS - Cameron Douglas, Aug 2022
- RECOMMENDED - Bob Campbell MW - The Real Review, Sept 2022
- SILVER - dish Magazine Pinot Gris Tasting Panel, Mar 2023
- 90 POINTS - NZ Wine Rater, Jan 2023
- COMMENDED - International Wine Challenge 2023 (IWC), May 2023
Alan's Personal Tasting Notes
"This is pure class. Beautiful ripe tropical fruit flavours balanced by lovely fresh acidity. Add in layers of complexity, delicious textural mouthfeel, exceptional balance and a long long finish gives a perfect glass of white. Single vineyard Pinot Gris (not Grigio) from North Canterbury shows that it’s not all about Marlborough Sauv Blanc around these beautiful islands. Really proud to be representing these pure, sustainable wines in this country." August 2024
Specifications
| Year | 2022 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Pinot Gris |
| Country | New Zealand |
|
Alcohol content
|
12.5% alc vol
|
| Units of alcohol per bottle | 9.38 units |
| Type | White Wine |
| Cellaring Potential | 2022/25 - will continue to develop for a further 5 years. |
| Allergen Information | Contains Sulphites |
| Food Matches | Pair with a delicious Asian curry - fantastic with a Thai green chicken or seafood curry. |
| Appellation | Waipara Valley, North Canterbury |
2020 Michael Opitz Sauvignon Blanc Pinot Gris
Regular price £23.99 Sale price £19.99 Save 17%No Tricks, Just Wine
This Sauvignon-Pinot Gris blend is a revelation! A truly sophisticated wine, full of finesse and soft tones, with Burgundy elegance and reserved coolness. A fascinating, sensuous palate, with fully mature flavours, which impresses from the first sip. The herbaceous tang of Sauvignon creates a fine balance of sweet fruitiness and crisp acidity.
Tasting Notes
Producer
Organic, Biodynamic, young, trendy, and Austrian! Michael Opitz is part of the new generation of wine growers, no longer producing mainstream but rather, distinctive, confident wines. The personality of this winegrower is reflected in the style of the wines, which are considered and confident without excessive inclination towards the dramatic. Michael Opitz also particularly values sustainability in the winery. This includes improvements in the vineyard and in the cellar as well as considerations concerning transport, packaging materials and many other aspects.
Alan's Personal Notes
"This one was labelled 'natural' not orange but still a decent colour extracted. With Sauv Blanc being the lead varietal - it’s certainly the more commercial of the two whites he produces. Equally magnificent but still difficult to recognise any particular fruit aromas or flavours - but again multi-layered, complex, and with great length - and again that saline finish. Just shades it to be my favourite of the two - but Di preferred last night. Definitely a winemaker to watch." January 2022
Specifications
| Year | 2020 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Sauvignon Blanc & Pinot Gris |
| Country | Austria |
|
Alcohol content
|
13.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.1 units |
| Type | Orange Wine |
| Aging | 10 months in Austrian oak and Accacia Barrels |
| Allergen Information | Almost Sulfur Free |
| Dietary Information |
Organic, Vegan & Vegetarian
|
| Origin | Burgenland |
2020 Ronchi di Manzano Pinot Grigio
Regular price £20.49 Sale price £17.99 Save 12%Tasting Notes
Colour
Straw-yellow in colour
Nose
A fragrant and crisp aroma with unmistakable floral notes and hints of ripened pear.
Mouth
Its taste is dry and minerally, acidic yet balanced, and is both intense and enduring.

Background
Roberta Borghese, the owner of these Ronchi (steep slopes), has understood their true values and is enthralled by the rhythm and beauty of nature.
The Ronchi di Manzano winery was established in 1969, but its vineyards have an ancient tradition of centuries. Everything started with the Counts of Trento, who had a special predilection for the Ronchi di Manzano, both for its location and for its soil composition. Its vineyards were considered to be some of the best in the whole area and the wines produced were very often requested by French and Savoy noblemen.
Vineyard
The grapes are destemmed soon after arrival at the winery followed by an immediate cooling of the de-stemmed grapes and a soft pressing to extract the juice.
Vinification and fermentation are done in stainless steel temperature-controlled tanks. The wine is bottled in March and is refined in bottles for a period of approximately two months, only then is it ready for release to the marketplace.
Accolades
- James Suckling 91 points
Specifications
| Year | 2020 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Pinot Grigio |
| Country | Italy |
|
Alcohol content
|
12.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.4 units |
| Type | White Wine |
| Food & Serving Information |
Enjoy it as an aperitif, or with deli meats, starters, fish, soups, pastas, rice dishes like risotto, or white meats at an ideal temperature of 8-10°C. |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin |
Friuli Colli Orientali |
| Appellation | Friuli DOC |