The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
2020 Michael Opitz Sauvignon Blanc Pinot Gris
Regular price £23.99 Sale price £19.99 Save 17%No Tricks, Just Wine
This Sauvignon-Pinot Gris blend is a revelation! A truly sophisticated wine, full of finesse and soft tones, with Burgundy elegance and reserved coolness. A fascinating, sensuous palate, with fully mature flavours, which impresses from the first sip. The herbaceous tang of Sauvignon creates a fine balance of sweet fruitiness and crisp acidity.
Tasting Notes
Producer
Organic, Biodynamic, young, trendy, and Austrian! Michael Opitz is part of the new generation of wine growers, no longer producing mainstream but rather, distinctive, confident wines. The personality of this winegrower is reflected in the style of the wines, which are considered and confident without excessive inclination towards the dramatic. Michael Opitz also particularly values sustainability in the winery. This includes improvements in the vineyard and in the cellar as well as considerations concerning transport, packaging materials and many other aspects.
Alan's Personal Notes
"This one was labelled 'natural' not orange but still a decent colour extracted. With Sauv Blanc being the lead varietal - it’s certainly the more commercial of the two whites he produces. Equally magnificent but still difficult to recognise any particular fruit aromas or flavours - but again multi-layered, complex, and with great length - and again that saline finish. Just shades it to be my favourite of the two - but Di preferred last night. Definitely a winemaker to watch." January 2022
Specifications
| Year | 2020 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | Sauvignon Blanc & Pinot Gris |
| Country | Austria |
|
Alcohol content
|
13.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.1 units |
| Type | Orange Wine |
| Aging | 10 months in Austrian oak and Accacia Barrels |
| Allergen Information | Almost Sulfur Free |
| Dietary Information |
Organic, Vegan & Vegetarian
|
| Origin | Burgenland |
2019 Michael Opitz Buddy Talk White
Regular price £17.99 Sale price £14.99 Save 17%No Tricks, Just Wine
Buddy Talk White is a wine for every occasion. Unobtrusive, adaptable and flattering. Organic.
Tasting Notes
The quintessence of the Seewinkel region. Combines the typical white grape varieties of the region in one harmonious, fruity, charming cuvée. A companion for hot summer days, which also gives pleasure in the winter. Simply casual.
Buddy Talk is made from a unique combination of Muskat Ottonel, Muskateller and Sauvignon Blanc grapes. It is made with minimal intervention and is the quintessence of the Seewinkel region, combining the typical white grape varieties of the region in one harmonious, fruity, charming cuvée. Tart, crisp and nice citrus and tropical fruit.
Producer
Modest Michael Opitz feels passionately about sustainability and quality and so decided to take the small family winery into being organic and as natural as possible on every level. All the wines are defined by their environment. The Neusiedlersee or Seewinkel is a saltwater lake that, in this flat, warm part of Austria, brings tempering breezes, freshness and protection from disease. The wines as a result are tremendously pure, fresh, fragrant and yet salty.
Alan's Personal Tasting Notes
Specifications
| Year | 2019 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 50% Muskat Ottonel 35% Gelber Muskateller 15% Sauvignon Blanc |
| Country | Austria |
|
Alcohol content
|
12% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9 units |
| Type | White Blend |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Allergen Information | Contains Sulphites |
| Dietary Information |
Certified Organic, Vegan and Vegetarian approved, Biodynamic
|
| Food Matches | As an aperitif with baked cod and a potato salad or simply on its own! |
| Origin | Burgenland |
2020 Project B Sauvignon Blanc
Regular price £24.59 Sale price £19.49 Save 21%Tasting Notes
Classically Sauvignon Blanc, refreshing and crisp, showing tropical aromas with pineapple husk and rainwater soft on the palate. A good balance of citrus and minerality on the lengthy finish, showing both restraint and opulence.
Production
This Sauvignon Blanc comes from a premium single vineyard located in Oliver, in the south end of the Okanagan Valley. A small portion of the blend is barrelaged Semillon also from Oliver. Michael Bartier and Eric Monnin set out to create wines that are Boutinot France in style, but honouring and respecting the land, viticulture, climate and vineyard sites of the Okanagan Valley. This cuvée Sauvignon Blanc is sourced from a premium single vineyard. For a little extra magic it is blended with a thimble of barrel-aged Semillon for texture and finesse.
Producer
Boutinot’s Head Winemaker, Eric Monnin, has made it his mission to explore exciting New World regions and vineyards, from South Africa to Chile and Argentina. While exploring sites in Okanagan Valley he had an immediate connection with British Columbian Winemaker, Michael Bartier, and his deep understanding of the region’s strengths and potential.
Michael and Eric set out to create a wine that is Boutinot France in style, whilst honouring the land, viticulture and climate of the Okanagan Valley.
The first cuvée, Project B Sauvignon Blanc is sourced from a premium single vineyard in Oliver and is blended with a thimble of barrel-aged Semillon from the same site for texture and finesse. A classically French, New World wine.
The name is in reference to the fact that the letter ‘B‘ surfaced as a constant in this partnership: a Boutinot-Bartier team, our first harvest from Plot B and as a special nod to the Boutinot Rhone symbol of quality, the worker Bee… a common thread that connects all elements of this project.
Alan's Personal Tasting Notes
"There’s no doubt that this is a serious quality Sauvignon blanc - well made, multi-layered with good complexity. Stylistically it sits in the middle of the mineral, citric styles of France and the riper, tropical fruit styles of the southern hemisphere. Will make me explore Canada further. Delicious - on its own or with food." January 2023
Specifications
| Year | 2020 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 97% Sauvignon Blanc, 3% Semillon |
| Country | Canada |
|
|
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.4 units |
| Type | White Wine |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin | Okanagan Valley |
2023 Patriarche Sauvignon Blanc
Regular price £11.99 Sale price £9.99 Save 17%A crisp, expressive example of Sauvignon Blanc from Languedoc
Tasting Notes
It presents tropical and citrus aromas, such as passionfruit, grapefruit, and ripe melon complemented refreshing backbone of natural acidity and a well-balanced finish.

Production
100% Sauvignon Blanc from Pays d’Oc, harvested on marly soils and gravelly clay, offering full, ample flavors and aromatic freshness. Exclusively matured in stainless steel tanks to preserve the freshness and character of the fruit. This wine holds the HVE certification, which signifies that biodiversity elements are extensively present on the farm and that farming practices minimize environmental impact.
Producer
The harvest comes from the town of Lugny, situated on a 105-hectare plateau composed of clay-limestone soil. This area faces south-southeast, optimal sun exposure. The vines, averaging over 40 years in age, are predominantly Chardonnay, specifically the « muscatés » variety, which imparts a distinctive character to the wine.
Specifications
| Year | 2013 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Sauvignon Blanc |
| Country | France |
| Alcohol content |
|
| Units of Alcohol per Bottle | 8.6 units |
| Type | White Wine |
| Allergen Information | Contains sulphites & no other allergens |
| Serving Suggestion | Serve between 8°C and 10°C |
| Food Matches |
Aperitif, with cold starters or light chicken dishes. |
| Features | Vegan & Vegetarian approved |
| Appellation | Languedoc-Roussillon |
| Origin | Burgundy |
2022 Baleia Sauvignon Blanc
Regular price £16.99 Sale price £13.99 Save 18%Baleia is Portuguese for whale and the striking labels are inspired by St Sebastian Bay, the Whale Nursery of South Africa.
Discover a place of whales and wonder, where wines are born from rocky limestone soil in a remote and unspoilt corner of the Cape South Coast.
Here vines overcome fierce elements to create fruit with singular character and depth of flavour. Beyond evocative wine, Baleia is also about finding harmony between self, others and nature in pursuit of life's perfect equilibrium.
Tasting Notes
Pale, greenish gold. Reflecting classic aromas of elderberry flower and green fig on the nose.
Lovely juicy, tropical fruits such as litchi, forrel pear and a hint of sea mist. The lush balanced palate entertains with granadilla, guava and a Prickly pear.

Winemaking Philosophy
Making Sauvignon Blanc one is often faced with the temptation of making something frivolous, upfront and flirty which results in very upfront wines that lack a sense of place. With Baleia, they have chosen to take the road less travelled by choosing texture and minerality from the site to portray the beauty of the terroir.
Vineyard Philosophy
Baleia believes that living soils = strong roots = healthy vines = perfectly ripened fruit. They believe that through science and meticulous farming with attention to the details, they can produce grapes that truly reflect the terroir in which they are grown.
Vintage Notes
The 2022 vintage was characterised by heavy winter rains and a wet Spring which resulted in optimum reserve build-up. A drier flowering and ripening period ensured for a decent crop size.
Accolade
- Jancis Robinson 16.5 points
Specifications
| Year | 2022 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Sauvignon Blanc |
| Country | South Africa |
|
|
|
| Units of Alcohol per Bottle | 9.75 units |
| Type | White Wine |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin | St Sebastian Bay, Cape South Coast |
| Appellation | Western Cape |
