The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
2017 Sepp Moser Pinot Blanc Trockenbeerenauslese
Regular price £35.99 Sale price £24.99 Save 31%Delightful dessert wine from one of Sepp Moser's best single vineyards.
Tasting Notes
Aromas of honey and stone fruit. The palate is opulent with exotic fruit characters balanced by fresh, bright acidity and a lengthy finish.

Production
Pinot Blanc grapes are sourced from the 3 hectare single vineyard of Fuchsenloch. Considered one of Apetlon's best vineyards, the black gravelly soils here are planted with Pinot Blanc, Cabernet Sauvignon and Scheurebe (Sämling 88). The grapes are crushed and destemmed, with immediate pressing. Spontaneous fermentation takes place in old oak barrels.
Producer
The Sepp Moser Estate was founded by the famous Austrian wine producing pioneer, Lenz Moser. Lenz Moser's son, Sepp Moser, began operating under his own name in 1987 and handed over the direction of this family-owned estate to his own son Nikolaus in the year 2000.
The Sepp Moser Estate comprises of 50 acres of vineyards in two prominent wine regions; Kremstal (22 ha) and Neusiedlersee (28 ha). In the Kremstal, Nikolaus produces an international range of varieties as well as the ever more important local varieties of Gruner Veltliner and Riesling. The reds are produced on the gravelly soils of the warm southern Neusiederslee village of Apetlon. All Sepp Moser wines have been organic (and all estate wines biodynamic) since 2007.
Sustainability
The Sepp Moser estate produces a wide range of wines every year thanks to its vineyards in two diverse regions. There is one main aim in the cellar: the quality of the grapes shall be brought with as little influence as possible to the bottle. The grapes in the Sepp Moser vineyards are harvested by hand and at the cellar of the Atrium House Nikolaus Moser emphasizes gentle vinification and tries to interfere as little as possible with the process so that each wine can develop its own individual style. The fermentation starts spontaneously, and the maturing of the wine takes place on its own.
In 2006, Nikolaus officially moved the estate to biodynamic viticulture – one of the first to do so in Austria – and became Demeter certified. 2009 saw the release of Sepp Moser’s first certified organic wines. Nikolaus is very keen to reduce the amount of copper and sulphur used in the vineyards, and this year saw a reduction of two thirds over what was sprayed previously. He composts all the estates' pomace and vine trimmings, and there is an ongoing effort to plant trees around the vineyards.
Specifications
| Year | 2017 |
| Bottle Size | 375ml |
| Cultivar | 100% Pinot Blanc |
| Country | Austria |
|
Alcohol content
|
11% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 8.25 units |
| Type | Dessert & Fortified Wine |
| Cellaring Potential | Awaiting info |
| Features | Vegetarian, Vegan, Biodynamic, Sustainable |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Food Matches | Partner with desserts such as crêpes. |
| Origin | Burgenland |
| Appellation | Apetlon, Burgenland |
2021 Jean Becker Alsace Gewürztraminer
Regular price £24.99 Sale price £19.99 Save 20%A true ambassador of Alsace wines!
Tasting Notes
Aromas of fruit (quince, grapefruit, melon, lychee), floral (acacia, rose) and spices (cinnamon).

Production
Manual harvest. Sorting in the vineyard. Direct pressing of whole grapes. No sulphur under the press. Natural sourdough. Ageing on fine lees for 6-9 months.
Filtration.
Producer
Committed to organic viticulture that respects the living, we seek through our wines to express with finesse the richness and complexity of our terroirs.
It is on the small hill of the village of Zellenberg that the Jean Becker estate has been making renowned wines for more than 400 years.
Established in Zellenberg since 1610, the Becker family is one of the oldest families in the Alsatian vineyards. The work of the vine is passed on with respect for previous and future generations.
Around 1980, aware of the richness and fragility of their exceptional wine heritage, Martine, Jean-Philippe and Jean-François took the step towards sustainable and reasoned agriculture.
In 1999, convinced of the importance of their efforts for the vine, the wine and the living, they decided to convert the entire farm to organic farming, despite the warnings of many colleagues.
Since then, exalted by the idea of progress, the siblings have continued to take on new challenges in the vineyard as well as in the cellar. Today, our practices are bringing us closer and closer to those of biodynamics. We are experimenting with new winemaking techniques in order to contribute to the provision of a new look at the wines of Alsace.
Specifications
| Year | 2021 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Gewürztraminer |
| Country | France |
|
Alcohol content
|
14.5% alc vol
|
| Units of Alcohol per Bottle | 10.9 units |
| Type | White Wine |
| Cellaring Potential | 7-12 years |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Dietary Information | Vegan, Vegetarian, |
| Food Matches | A wine used as an aperitif and dessert, Gewurztraminer is a perfect accompaniment to foie gras, strong cheeses such as blue cheese, Fourme d'Amber, Munster and Roquefort. Also goes well with spicy cuisines and desserts that are not too sweet. Its structure is powerful, fat, round and slightly mellow. |
| Origin |
Alsace, France
|
2020/21 Vina Ambrosia Vina Unica Chardonnay
Regular price £22.99 Sale price £19.99 Save 13%It is a classic modern Chardonnay style, with elegant oak use, and delicate integration and balance. A premium, cool-climate, high-altitude Argentinian Chardonnay.
Tasting Notes
It is a classic modern Chardonnay style, with elegant oak use, and delicate integration and balance. On the nose shows a rather shy personality, with crunch red apple and lemon notes and a subtle smoky and white pepper hint. It is creamily textured on the palate and opens up generously with many layers of apple, pear, and spices. Its very bright acidity makes up for a great Chardonnay expression.

Vintage
Higher and well-distributed rainfall throughout the season was welcomed in 20/21 season after previous years of droughts, yet a hail storm hit hard on our Finca, and our production in volume was reduced significantly. An intensely hot summer was followed by temperatures cooling off slightly just before harvest, allowing the grapes to reach beneficial sugar levels, generous flavour concentration, and a beautifully textured structure. Rains were more intense than average but very well distributed throughout the seasons, providing sufficient water for the vines while keeping moderate yields and excellent health.
History
It was the year 2002 when a group of friends decided to invest in Argentina. They knew little about wine production, but all were passionate wine lovers and excited about the vision of bringing Argentine wines to the world stage. They bought the land that would become Finca Ambrosia and set about turning their idea into reality. At this time, the Gualtallary district began to attract the interest of wine producers, primarily because of its outstanding soil and climate characteristics. Encouraged by the positive forecasts, the friends bought 3 more plots over the years, from which the current winery emerged. Today, Gualtallary is considered the best terroir for producing premium wines in the province of Mendoza.
Specifications
| Year | 2021 |
| Bottle Size | 750ml |
| Cultivar | 100% Chardonnay |
| Country | Argentina |
| Alcohol content | 13.5 % abv |
| Units of Alcohol per Bottle | 10.9 units |
| Type | White Wine |
| Aging | 9 months in oak, used barrels and foudres and 50% of the wine is kept in stainless steel vats |
| Dietary Information | Organic, Sustainable |
| Allergen Information | Contains sulphites |
| Origin | Gualtallary, Uco Valley |
| Appellation | Mendoza |