The last few in the range ... so grab them before they are gone. These wines are either being delisted by our suppliers or the packaging has changed so score yourself a crazy discount and load up! Once they are gone they are gone!
To learn more about Bin Ends read our Blog here
*Please note that no further discounts may apply.
Exton Park RB|32 Brut Reserve NV 37.5cl
Regular price £22.99 Sale price £17.99 Save 22%Tasting Notes
Our signature Brut harmonises an average of 32 skillfully selected reserve wines, for an elegant expression that sings with subtle intrigue.
Colour
Pale gold in colour
Nose
The Brut has a generous nose and a bright lemony character with notes of passion fruit and honey.
Palate
Minerality in the mouth indicates a good, balanced structure, with an intense backbone and a lengthy finish with a whisper of white pepper.

The Winery
Exton Park is a Hampshire sparkling wine producer with a 60-acre single vineyard planted on a south-facing slope in the South Downs National Park. Their first vines were planted in 2003, including Pinot Noir, Chardonnay and Pinot Meunier and their state-of-the-art winery was built in 2011. A luxurious, private event space overlooking the vineyard is also under construction and will be opening later this year. With a 60-acre single vineyard, a bespoke winery and a breath-taking promotional facility all on one estate, Exton Park will be able to offer guests an unrivalled English wine experience.
2021 marks the release of their Reserve Blend range. These are traditional method sparkling wines that challenge classic winemaking conventions. They do not rely on a base vintage like other English sparkling wine producers. Over 80% of each blend is composed from their extensive archive or reserve wines.
The number of reserves in each blend is reflected in the name of each wine. For example, Exton Park RB28 Blanc de Noirs is created from a blend of 28 wines. This unique approach has been pioneered by Head Winemaker Corinne Seeling to ensure consistency, quality and complexity with each bottling.
Specifications
| Year | N/V |
| Bottle Size | 375ml |
| Cultivar | 60% Pinot Noir, 40% Chardonnay |
| Country | England |
|
|
|
| Units of Alcohol per Bottle | 8.63 units |
| Time on Lees | 3 years minimum |
| Residual Sugar | 7g/l |
| Type | Fizz |
| Allergen Information | Contains Sulphites |
| Food Matches | This fresh, elegant and versatile wine makes an ideal accompaniment to sweet and savoury dishes. Its delicate citrus notes pair perfectly with smoked trout, white meats or even a light Victoria sponge cake. |
| Origin | Hampshire |
Lind & Lime Gin Crackers
Regular price £7.49 Sale price £6.37 Save 15%Going crackers for these!
Lind & Lime 5cl, 44%
Juniper provides the backbone, complemented by crisp and citrusy lime, and underpinned by earthy flavours of pink peppercorns. The result is deliciously complex, dry and thoroughly refreshing.

And if you would like a BIG bottle of this wonderful gin (and beautiful bottle) click here!
Specifications
| Bottle Size | 50ml |
| Country | Scotland, UK |
|
Alcohol content
|
44% |
| Units of Alcohol per single 25ml serving | 1.1 units |
| Type | Spirit - Gin |
Pen Sans Summer Cup
Regular price £25.00 Sale price £21.25 Save 15%Liquid Sunshine! The drink that changes with the summer!
This is the quintessential drink of the summer throughout the British Isles - think picnics in the park, Wimbledon, and strawberries and cream.
Tasting Notes
The Pocketful of Stone Distillery only make their Pens Sans Summer Cup when the Cornish weather starts to warm, and the first of the soft fruits start to appear. Strawberries are always the first, around April, making the first few batches very strawberry heavy.
Next, gooseberries and raspberries start to ripen, and they get included in the recipe. Towards the end of the summer, it is the blueberries and blackberries that are at their best, so they, too, are embraced.
The distillate stays the same, but the ingredients they use reflect the changing British summer and therefore make every bottle unique.
Perfect served over ice with Ginger Ale on a warm summer's evening.
Specifications
| Bottle Size | 70cl |
| Country | Cornwall, England |
| Alcohol content | 25% ABV |
| Units of Alcohol per single serving 25ml | 0.625 units per serving |
| Type | Spirit - Gin |
Crafty Spirit Range Miniature Gift Set
Regular price £18.50 Sale price £14.99 Save 19%Tasting Notes
The set includes:
24Seven Vodka 5cl… 24hour Coco Carbon Filtration & seven day fermented Scottish wheat. With soft cream soda, light toffee, and subtle biscuit notes, we recommend you simply serve straight from the freezer or over ice.

Hills & Harbour Gin 5cl … The Best Scottish London Dry Gin at the 2020 World Gin Awards. A smooth and vibrant gin that leads with juniper, delivers hints of the forest, tropical fruit, citrus spice, tangy sherbet and a subtle scent of the shore.

Hills & Harbour Gin Burnt Orange & Smoked Pineapple ... The world’s first Distilled Gin Cocktail. 100% Distilled Fruit - Smoked Pineapple & Burnt Orange. 0% Artificial Nonsense.

Specifications
| Bottle Size | 3 x 50cl |
| Country | Scotland |
|
|
40% ABV |
| Units of Alcohol per single serving 25ml | 1 unit per serving |
| Type | Spirit - Gin & Vodka |
Mini Dr Squid Ink Gin (1 x 3cl)
Regular price £10.00 Sale price £8.50 Save 15%Perfect for a cracker or even as a non-traditional Christmas Tree decoration! (empty of course ;))
Tasting Notes
Made with real squid ink from a secret recipe created in Penzance Cornwall. This unique addition is served from a copper flask engraved with the scenery, wildlife, folklore, and history that surrounds them.
Dr Squid pours black and turns pink to create the perfect G&T!
Specifications
| Bottle Size | 1 x 3cl |
| Country | Cornwall |
| Alcohol content | 40% ABV |
| Units of Alcohol per single serving 25ml | 1 unit per serving |
| Type | Spirit - Gin |